Theme by Kran

2/25/2015

- Małe, szare komórki - zawsze pamiętaj o małych, szarych komórkach, mon ami.


Autor: Agata Christie
Tytuł: Morderstwo na polu golfowym
Tytuł oryginału: The Murder on the Links
Seria: Klasyka kryminału, Seria z Gawronem
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Liczba stron: 220

Na polu golfowym znalezione zostają zwłoki bogatego biznesmena. Herkules Poirot czuje się odpowiedzialny za tę zbrodnię, ponieważ został wezwany na pomoc, której zmarły nie doczekał.
Agata Christie prowadzi wyrafinowaną grę z czytelnikiem: dostarcza mu wskazówek po to, aby potem je wszystkie unieważnić: czas zgonu, sposób zadania śmierci, motyw, główny podejrzany...
Powieść dokumentuje przejście od postaci detektywa – psa gończego do postaci detektywa – mistrza logiki, jakim jest Herkules Poirot. Stanowi kamień milowy w historii kapitana Hastingsa, kronikarza Poirota.
 źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2014
  źródło okładki: http://publicat.pl/dolnoslaskie

Fabuła
Książka opowiada o jednym ze śledztw słynnego detektywa Herkulesa Poirota i jego przyjaciela kapitana Hastingsa. Rozgrywające się wydarzenia opisuje właśnie kapitan Hastings. Poirot dostaje list w którym niejaki P.T. Renauld prosi go o natychmiastowe przybycie do jego willi. Informuje że grozi mu niebezpieczństwo ale nie wyjawia jakie. Kiedy przybywają na miejsce dowiaduja sie że pan Renauld została zamordowany ostatniego wieczoru. W trakcie śledztwa jakie prowadzi nasz detektyw, mozemy równeż obserwować poczynania młodego detektywa Girauda, którego Poirot nazywa psem gończym. Pojawia się wiele, można by powiedzieć nic nie znaczących poszlak, jednak w finale będą one miały ogromne znaczenie. W dodatku w trakcie śledztwa zostaje odnaleziona jeszcze jedna ofiara. Mamy tu wątki szantażu, romansu, zazdrości oraz buntu. Który z nich będzie tym właściwym ? Na początku wszystko jest zagmatwane jednak na końcu wszystko ułoży sie w spójną całość.

Oprawa graficzna
"Morderstwo na polu golfowym" kupiłam w wersji kieszonkowej w miękiej okładce. Swoja droga jeszcze nigdy nie widziałam kiążki pocket w twardej okładce. Wie ktoś może czy takie robią ? Takie książki można właściwie włożyć do większości toreb i nie zajumują dużo miejsca na półce. Bardzo podoba mi się okładka tej książki (na zdjeciu powyżej). Książke czyta sie przyjmnie.

Bohaterowie
Bohaterowie wywarli na mnie dobre wrażenie. Szczegulnie Poirot i Giraud. Ten pierwszy potrafi zagłebić sie w psychike innych i na podstawie poszlak, nawet nic nie znaczących dla innych rozwiazać sprawe. Ma doskonale wyrobioną sztuke dedukcji. Ten drugi urozmaica całość. Jest arogancki i zuchwały, odnosi sie do wszystkich z góry i przywiązuje największą wage do dowodów. Reszta bohateró ma dobrze wyreowane charaktery, które zostały dobrze przedstawione. Autorka je przemyślała i sprawiła że całość jest ciekawa.

Podsumowanie
Moge polecić te ksiażke wszystkim fanom tego gatunku jak i wielu innych. Książka bardzo mi się podobała. Inne dzieła tej autorki które czytałam również są warte polecenia. W najbliższym czasie zamierzam przeczytać jeszcze pięć jej książek które niedawno kupiłam i myśle że mnie nie zawiodą.

J.M.K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz