Theme by Kran

3/08/2015

"Czasami, gdy się tego najmniej spodziewasz, rozpacz zupełnie Cię powala"

Tytuł: Odcięci od świata
Seria: Monument 14
Autor: Emmy Laybourne
Wydawnictwo: Rebis
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 344
Rok wydania: 2014Potężne tsunami pustoszy wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Nad krajem przetaczają się straszliwe burze, a ze zniszczonego ośrodka wojskowego wydostaje się tajemnicza broń chemiczna. Sześcioro licealistów, dwójka gimnazjalistów i szóstka mniejszych dzieci po wypadku w drodze do szkoły chroni się w supermarkecie. Wielki sklep szybko staje się jednak zarówno ich schronieniem, jak i więzieniem. Grupka zdanych na siebie, przerażonych, odciętych od świata dzieciaków zaczyna tworzyć małą społeczność: organizują sobie życie, dzielą obowiązki, starsi opiekują się młodszymi, ale też ujawniają się szkolne sympatie, antypatie i skrywane dotąd uczucia, wyłaniają się naturalni przywódcy i ci, którzy chcą skorzystać z sytuacji i trochę się zabawić...
 źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/
źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/


Fabuła:
Całość opisuje nam Dean. On i jego znajomi jechali autobusem do szkoły kiedy z nieba zaczeły padać kule gradu wielkości jajek. Większość pasażerów pojazdu, wraz z kierowcą, ginie. Reszta jednak dzięki odważnej pani Wolly znajduje schronienie w supermarkecie. Pani Wooly była kierowcą autobusu dla podstawóki w skutek czego jej podopieczni również sie tam znajdują, w tym brat Deana Alex. Jak sie później dowiadują nad wybrzeżem przetoczyła się fala tsunami, a z bazy NORAD-u wyciekła tajemnicza broń chemiczna o przerażających właściwościach. Supermarket stał się ich schronieniem i jednocześnie więzieniem. Póki w nim pozostawali nic im nie groziło, mieli jedzenie, wode i wszystko co potrzebne do funkcjonowania. Jednak gdyby wyszli na zewnątrz naraziliby się na działanie złych substancji zawartych w powietrzu. Do tego musieli opiekować się malcami, z czego najmłodsze bliźniaki miały po pięć lat. Nie było wśród nich żadnych dorosłych gdyż pani Wolly wyruszyłą po pomoc jeszcze przed otrzymaniem wiadomości o serii katastrof. Sieć padła i nie mieli żadnego kontaktu ze światem. W dodatku wpuścili do środka dwójke obcych dorosłych męźczyzn. Jak sie później okazuje popełnili spory błąd. Punktem końcowym pierwszej ksiażki z serii jest decyzja o opuszczeniu supermarketu, jednak nie wszyscy się na to decydują.

Bohaterowie:
Wszyscy zostali genialnie scharakteryzowani. Każdy z bohaterów ma własną osobowść, charakter i historie. Są dobrze dopracowani. Nie brakuje spięć i potyczek między nimi, jak i również troski i czułości. Mamy tam teź paru beztroskich i aroganckich ćpunów którzy zdecydowanie ubarwiaja książke :)

Oprawa graficzna:
Cała seria ma genialne okładki. Są idealnie dopasowane do treści książek. Zachęcają do przeczytania książek i świetnie wyglądają na półce. Osobiście mam książki z binlioteki, ale dla kupców są w sam raz do ustawienia na widoku. Wnętrze książek jest miłe dla oka. Szczególnie podobają mi się oznaczenia dnia na dołach stron.

Podsumowanie:
Książka jest wciagająca. Podoba mi sie styl pisania autorki. Niewiele czytałam do tej pory książek o podobnej tematyce ale musze przyznać że ta chyba była z nich wszystkich najlepsza. Wypożyczyłam już z biblioteki dwie dalsze książki z tej serii i jestem co do nich pozytywnie nastawiona. Myśle że wielu osobom się ta książka spodoba i warto ją przeczytać :3


J.M.K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz