Theme by Kran

5/08/2015

Agnieszka Chylińska - Labirynt Lukrecji

Tytuł: Labirynt Lukrecji 
Autor: Agnieszka Chylińska
Wydawnictwo: Pascal 
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 176


Fabuła
Książka opowiada o 10 - letniej Lukrecji, która jest chora na astmę. Jej rodzice nie są jakoś specjalnie do siebie przywiązani : dużo się kłócą. Tata Lukrecji ma bardzo mało czasu dla swej córeczki. Ciągle zdarzają się mu ważne konferencje za granicą, dlatego Lukrecja, kiedy ojciec ma dla niej czas, traktuje to jak jakieś niezwykłe wydarzenie. Pewnej nocy dziewczynce śni się labirynt. Lukrecja, choć ma 10 lat, jest bardzo mocna psychicznie. Wracając do labiryntu, kiedy do niego wchodzi, znajduje kopertę z napisem: "Przestań mówić". Robi to, co jest tam napisane. Każdej kolejnej nocy śnie jej się ten labirynt, czy on zmieni jej relacje w domu, czy sprawy się jeszcze bardziej pokomplikują? Wspaniały styl pisania, o demolce w domu 10 - latki, o magicznych zadaniach z labiryntu, poddatność na choroby i wymyślona przyjaciółka Lukrecji - Hiacynta. To wszystko w tych 176 stronach.
"W każdym razie, wracając do snu Lukrecji, dziewczynka podeszła nieśmiało w stronę wejścia do labiryntu. Tuż obok, na króciutko skoszonej trawie leżała biała koperta. Lukrecja otworzyła ją i przeczytała napis na umieszczonej w środku kartce: "Przestań mówić". Rozejrzała się dookoła ogromnego ogrodu z pięknymi kwiatami, krzewami i kolorowymi trawami, a przede wszystkim z wielkim kolistym labiryntem, ale nie zauważyła nikogo. Dziewczynka nie słyszała żadnych ptaków ani owadów. Tylko wiatr co jakiś czas poruszał liśćmi starych drzew, których szpaler wyznaczał granice ogrodu. Lukrecja pomyślała, że to nie jest trudne, żeby przestać mówić, a wejście do labiryntu na pewno okaże się wielką i fascynującą przygodą. Czuła, że jeśli uda jej się zbadać labirynt, wydarzy się coś ważnego. Odłożyła kartkę i z mocnym postanowieniem milczenia spróbowała się obudzić." 
Fabule daję 5\5

Bohaterowie
No, do bohaterów nie mam zastrzeżeń. Szczerze, to dziwię się, że Chylińska napisała tak dobrą książkę. Nigdy nie widziałam jej od tej strony. Zadbała o ich charakterystykę, o poczucie humoru. Najbardziej polubiłam samą Lukrecję, bo ona jest taka mocna psychicznie, pamięta co się jej śniło i w ogóle jest taka fajna. 
Bohaterom daję 5\5

Oprawa graficzna
Do oprawy nie mam żadnych uwag. Wyglądem przypomina formę pamiętnika. Jest taka zwyczajna, prosta a zarazem niezwykła, skrywająca w sobie wiele tajemnic. 


Oprawa dostaje ode mnie 5\5


Podsumowanie
Książka jest po prostu genialna, nie mogę tego opisać za pomocą słów. Jest to połączenie świata fantasty i rzeczywistego. Lukrecji śni się niezwykły labirynt, ma jakby tajemną moc. Każda nastolatka lub nastolatek powinno się zakochać w tej książce. 
Ogółem wychodzi 15\15, czyli książka jest najlepszą powieścią, jaką czytałam!

Ps.Miłego czytania i komentowania ! 
1 komentarz:

  1. Co się tak dziwisz ,że Chylińska napisała tak dobrą książkę to tak jakbym się dziwiła ,że Mickiewicz pisze tak dobre wiersze :)

    OdpowiedzUsuń