Theme by Kran

6/01/2015

Catherine Wilkins - Moja przyjaciółka i inni wrogowie

Tytuł: Moja przyjaciółka i inni wrogowie
Autor: Catherine Wilkins
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 202


Fabuła
Książka opowiada o dwóch przyjaciółkach, które znają się od dziecka. Mają ze sobą tyle wspólnego. Jesssica i Natalie po prostu są jak papużki nierozłączki. Niestety, odkąd pojawia się nowa, Amelia, Natalie traci dla niej głowę i tym sposobem Jessica schodzi na drugi plan. Amelia nienawidzi Jessici, pragnie aby przyjaźń papużek nierozłączek się zerwała. W pewnym sensie jej się to udaje, lecz Jess się nie poddaje. Walczy, aby Nati zmieniła zdanie.... Czy jej się to uda? Oto jest pytanie. Nie zamierzam zdradzać końca książki :3 Dodam jeszcze, że Jessica kocha rysować komiksy. Swoimi rysunkami podbije talent całej szkoły. Ta umiejętność przyda jej się też w działalności swojego gangu... Istotna rolę w książce odgrywa też Tanya, dosłownie chodząca bomba.
Jeżeli mam być szczera, to fabuła nie jest aż tak pociągająca. Może to dlatego, że za dużo czytałam książek o przyjaźni.
"- A co u Natalie? Ona jest twoja najlepsza przyjaciółką, tak? 
- To długa historia. 
- Zamieniam się w słuch - mówi Tammy.
 Opowiadam Tammy całą historie o kłótni, gangu, Joshui i szkolnej reprezentacji w koszykówce. Opowiadam też o tej podłej sztuczce z zaproszeniem, choć to tak żenujące [...]
- A najgorsze jest to, że nie wiem, co teraz robić, Tammy. 
- A więc tak. - Tammy teatralnie zawiesza głos. - Ruch należy do ciebie. 
- Mogłabyś trochę jaśniej?
- Musisz odwołać się do swoich mocnych stron. Umiesz rysować komiksy. Doceń siłę straty. To chyba najskuteczniejsza broń, za pomocą której masy osłabiają system. Prosty lud może obalić władzę. I ty masz tę moc w swoich rekach. 
[...]
Tammy uważa, że masy są w stanie obalić system za pomocą satyrycznego rysunku, ale czy ktoś kiedykolwiek dokładnie wyjaśnił, jak to zrobić? O ile wiem, taki rysunek to po prostu komiks wyśmiewający niegodziwości, których dopuszczają się nieuczciwi ludzie u władzy. Ale ci nieuczciwi ludzie u władzy są zazwyczaj tak bogaci, że nic ich to nie obchodzi. 
- Naprawdę tak sądzisz? - pytam niepewnie. 
- Najzupełniej. Amelia jest zwykłym dyktatorem. Jeśli ją wyśmiejesz, jej zwolennicy stracą w nią wiarę, a wtedy ona straci władzę."
Fabule daję 4,5\5 pkt. 

Bohaterowie
Prawdę mówiąc, nie wiem co napisać o bohaterach. Jes i Nat mają po jedenaście lat, to jeszcze młode osoby (z resztą tak jak ja XD). Do gustu przypadła mi główna bohaterka - Jessica. nie wiem dlaczego, ale to chyba ona jest najciekawszą bohaterką. Najgorzej wypadła Nat i Amelia. Zachowywały się podle. Na ich miejscu bym się tak nie zachowywała. Może dlatego, że nie umiem być chamska :D
Z bohaterami słabo, dostają 3\5 pkt.

Oprawa graficzna
Zakochałam się w oprawie. Aż miło się na nią patrzy. Nie da się nie uśmiechać. Kocham abstrakcję, nie da się ukryć.
Oprawa dostaje 5\5 pkt. 

Podsumowanie
Książka nie jest fenomenem. Widać, że autorka ma poczucie humoru, ale opowiadania o przyjaźni są już przereklamowane. Chociaż to dziwne, całe 202 strony przeczytałam w jeden dzień. Najbardziej mnie przyciągnął wątek gangu. Podsumowując, książka momentami naprawdę potrafi przyciągnąć. Nie, nie, książka nie jest negatywna. Tylko przeciętna moim zdaniem. 
Ogółem wychodzi 12,5\ 15 pkt. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz