Theme by Kran

8/31/2015

John Grisham - "Czas zabijania"

Tytuł: "Czas zabijania"
Cykl: "Jake Brigance"
Autor: John Grisham
Ilość stron: 655
Wydawnictwo: Albatros

Opis książki
Clanton, małym miastem w stanie Missisipi, wstrząsa wiadomość o wielokrotnym zgwałceniu i brutalnym pobiciu dziesięcioletniej Tonyi Hailey. Kilka dni później w gmachu sądu rozlegają się strzały – to ojciec dziewczynki postanawia sam wymierzyć sprawiedliwość i zabija prowadzonych na salę sądową sprawców, raniąc przy tym funkcjonariusza z biura szeryfa. Jake Brigance – młody adwokat borykający się z problemami małomiasteczkowego prawnika – do którego Carl Lee Hailey zwraca się z prośbą o obronę, wie, że będzie miał trudny orzech do zgryzienia. Jego nowy klient jest bowiem czarnoskóry, a zabici mężczyźni byli biali, i chociaż czasy niewolnictwa są już zamierzchłą przeszłością, to na amerykańskim Południu jego echo wciąż nie ucichło. Jake wie również, że nie może liczyć na wysokie honorarium. Mimo to podejmuje się obrony zdesperowanego ojca. Bo sam ma córkę. Nie wie tylko, że reprezentując Carla Lee przed sądem, może narazić na niebezpieczeństwo swoją rodzinę, ponieważ Ku-Klux-Klan, zawiadomiony przez krewnych zabitych mężczyzn, dostrzega w toczącym się w Clanton procesie szansę na ponowne zaistnienie.

Jest to pierwsza część dwutomowej serii o Jake'u Brigance. 


Recenzja

Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie. Ciekawa fabuła, nic tylko polecić wam do przeczytania ;)

Duże wrażenie wywarła na mnie psychologia bohaterów oraz problematyka powieści.
Książka stawia przede wszystkim pytanie "Czy człowiek, który zabił dwóch gwałcicieli swojej córki powinien zostać skazany na karę więzienia (lub nawet śmierci) czy zostać uniewinnionym?".
Głównym bohaterem książki jest oczywiście Jake Brigance - adwokat, który ma przed sobą nie lada wyzwanie, za które inni adwokaci chętnie oddadzą wszystkie oszczędności, byle tylko dostać tę sprawę i zyskać sławę na miarę USA. Pojawią się trudności, z którymi będzie musiał sobie poradzić nie tylko w życiu zawodowym, ale też prywatnym. Jego życie i życie jego rodziny jest zagrożone.
Jako obronę swojego klienta bierze na front niepoczytalność, ale czy ten fakt jest prawdą?
W każdym razie dla Sędziego i Rady Przysięgłych powinien.
Czy Jake weźmie Radę Przysięgłych na litość? Może przedstawi twarde argumenty ułaskawiające? A może osłabnie, straci nadzieję i będzie bezczynny?

No cóż sami musicie się przekonać jak się sprawy potoczą ;)

Osobiście muszę przyznać, że takiego zakończenia tej książki się nie spodziewałam :P

Miłego czytania :*

                   

Ocena 10/10

                                     Nekromantka

9 komentarzy:

 1. Książka zapowiada się ciekawie ;) No i pojawia się problem etyczny. Bardzo lubię takie rozważania.
  Pozdrawiam ;*
  czytanienaszymzyciem.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Grishama mam w planach już od dawien dawna bliżej poznać, ale ciągle jakoś go omijam, muszę w końcu go bliżej poznać, skoro tak dobrze wypadł w Twoich oczach!

  LeonZabookowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)
   Grisham jest znakomitym pisarzem, a jego książki uginają mi półkę :D

   Usuń
 3. Oj, chyba to nie dla mnie, przynajmniej na razie. Może kiedyś się zdecyduję, ale na ten moment odpuszczę ją sobie, pomimo pozytywnej opinii :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna recenzja :)
  http://astrall-bloguje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam to wydawnictwo, bo wydaje naprawdę mocne, trzymające czytelnika w napięciu książki. No i ten tytuł! Aż chce się brać!

  Pozdrawiam,
  Po Książkach Mam Kaca

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się.
   Z niecierpliwością czekam na twoją recenzję :D

   Usuń